IMG_20170418_105906Od roku 2000 mají studenti středních škol České republiky možnost zapojit se do soutěže Eustory. V Evropě ji organizuje nadace Körber Foundation. Eustory je rozdělena na národní, zcela samostatné soutěže, jejichž vítězové se setkávají na mezinárodních letních akademiích. V současnosti se projektu účastní již 15 evropských států,.

Student naší školy Tomáš Hakl se s úspěchem zúčastnil 10. ročníku středoškolské soutěže EUSTORY. Odbornou vedoucí práce byla naše profesorka Veronika Kupková.

Tomášova práce se umístila mezi deseti nejlépe hodnocenými pracemi, jež vybrala odborná hodnotitelská komise. Konečné pořadí z těchto deseti nejlepších prací poté vybrali zástupci Ústavu pro studium totalitních režimů a partnerských institucí.

GRAF ZEPPELIN 1939IMG_20170418_111422Slavnostní ceremoniál se uskutečnil v úterý 18. dubna 2017 na Radnici Prahy 3. Ceny vítězům předal herec Klicperova divadla v Hradci Králové – Ondřej Malý. Slavnostní dopoledne proběhlo za účasti zástupce ministerstva školství, které letošní ročník soutěže zaštítilo. Zúčastnili se jej rovněž zástupci německé centrály EUSTORY, Akademie věd ČR, Ústavu pro studium totalitních režimů a zástupci partnerů soutěže.

Tomáš uspěl se svoji seminární prací ze ZSV, ve které objasnil původ fotografie vzducholodi Zeppelin nad Kadani a umístil se v Top 10 (celkem soutěžila padesátka prací z celé ČR; z toho 12 soutěžních příspěvků z našeho gymnázia). Mezi pozvanými byl spolu s dalšími studenty z Čech i Moravy – nakonec s výsledným umístěním na 7. místě. Za odměnu jsme si oba odnesli několik kilogramů knih a příjemný kulturní zážitek.

Veronika Kupková (úvod Tomáš Oršulák)