Untitled design (2)Milí studenti, milé studentky,

dnes po celé České republice probíhají stovky akcí na uctění svátku, který je pro naši historii velmi významný. Nebudu připomínat události, které vedly ke vzniku tohoto svátku, ale pokusím se spojit události současného světa s hodnotami studentů minulých generací. Již náš bývalý prezident řekl

“Před lety zvítězil svobodymilovný duch našich národů nad násilím a totalitou. Věřím, že nyní zvítězí v každém z nás rozum, slušnost a tolerance nad řevnivostí, sobectvím a nesnášenlivostí.” Druhý a poslední citát použiji z rozhovoru s disidentkou paní Hanou Jüptnerovou. Na otázku proč podepsala Chartu 77 odpověděla … “Protože jsem nechtěla, aby v tom boji byli sami.” a “Důležité v životě je žít tak, abyste byli pro své děti vzorem a před sebou se nestyděli”

Tyto citáty platí i pro naši dobu. Važme si pravdy, svobody rozumu, slušnosti a tolerance. Tyto hodnoty pomáhaly vybudovat naši demokratickou společnost a nositelem těchto hodnot byli často studenti.

Tomáš Oršulák