IMG_20190516_185159Literární soutěž Chomutovský kalamář vznikla v roce 2002 jako regionální soutěž pro mladé i dospělé literární talenty pocházející z okolí Chomutova (a Žatce, Loun, Podbořan). Letos poprvé se mohli zúčastnit i zájemci  z jiných koutů republiky, pokud jim bylo alespoň třináct let.

Kategorie Próza a Poezie jsou rozdělené na mladší autory (13 až 19 let) a starší autory (20 a více let) a téma je volné. Kategorie Mikropovídka je společná pro všechny věkové kategorie a letos měla  předepsané téma „Noc v Krušných horách“.

Slavnostní vyhodnocení letošního 18. ročníku soutěže proběhlo ve čtvrtek 16. května a zástupci Gymnázia Kadaň opět nemohli chybět. Hned v úvodu patřilo slovo úspěšné spisovatelce knih  pro děti a mládež Petře  Martiškové (Makoliové), mimochodem bývalé absolventce Gymnázia Kadaň. Vyprávěla o svých začátcích, o své práci i o  svých knihách a bylo to moc příjemné a inspirativní povídání.

Poté již přišlo na řadu vyhlášení výsledků. A jak to letos dopadlo? Když řeknu skvěle, je to pořád ještě jen  jemný eufemismus. Chomutovský kalamář se stal zásluhou Lucie Bajerové ze 3.A a jejího spolužáka Tomáše Hodyce obrovským triumfem! Oba dva mají na svých kontech již nejeden literární úspěch a nyní se k těmto úspěchům  přidává i Chomutovský kalamář. V kategorii Poezie se Lucie Bajerová se svou básní Na čí straně podělila o vítězství právě s Tomášem Hodycem.  Oba získali od poroty shodný počet bodů a oběma se báseň zkrátka povedla.

I v kategorii Próza  se oběma našim studentům  dařilo.  Lucie Bajerová s přehledem zvítězila  se svou mysteriózní povídkou Katedrála a na  2. místě jí více než zdatně sekundoval Tomáš Hodyc.

Ovšem Lucie se účastnila i  kategorie Mikropovídka. Ani v té nezapadla a   vybojovala se svou Divokou honbou cenné 3. místo napříč věkovými kategoriemi. Úžasné!

Shrneme-li letošní Chomutovský kalamář, můžeme se pochlubit třemi vítězstvími, jedním stříbrem a jedním bronzem, úspěšným   premiérovým autorským čtením naší  Lucie Bajerové, která dále sklidila řadu pochvalných slov od poroty s jasným doporučením, ať píše dál a udrží si svůj styl, neb má vskutku  talent.

Oběma mladým šikovným autorům gratulujeme a přejeme mnoho  úspěchů a radosti v jejich další  tvůrčí práci.

Lenka De Bolle