Gymnázium Kadaň » Soutěže a olympiády

Archiv rubriky ‘Soutěže a olympiády’

Velké vítězství v Chomutovském kalamáři

IMG_20190516_185159Literární soutěž Chomutovský kalamář vznikla v roce 2002 jako regionální soutěž pro mladé i dospělé literární talenty pocházející z okolí Chomutova (a Žatce, Loun, Podbořan). Letos poprvé se mohli zúčastnit i zájemci  z jiných koutů republiky, pokud jim bylo alespoň třináct let.

Kategorie Próza a Poezie jsou rozdělené na mladší autory (13 až 19 let) a starší autory (20 a více let) a téma je volné. Kategorie Mikropovídka je společná pro všechny věkové kategorie a letos měla  předepsané téma „Noc v Krušných horách“.

Slavnostní vyhodnocení letošního 18. ročníku soutěže proběhlo ve čtvrtek 16. května a zástupci Gymnázia Kadaň opět nemohli chybět. Hned v úvodu patřilo slovo úspěšné spisovatelce knih  pro děti a mládež Petře  Martiškové (Makoliové), mimochodem bývalé absolventce Gymnázia Kadaň. Vyprávěla o svých začátcích, o své práci i o  svých knihách a bylo to moc příjemné a inspirativní povídání.

Poté již přišlo na řadu vyhlášení výsledků. A jak to letos dopadlo? Když řeknu skvěle, je to pořád ještě jen  jemný eufemismus. Chomutovský kalamář se stal zásluhou Lucie Bajerové ze 3.A a jejího spolužáka Tomáše Hodyce obrovským triumfem! Oba dva mají na svých kontech již nejeden literární úspěch a nyní se k těmto úspěchům  přidává i Chomutovský kalamář. V kategorii Poezie se Lucie Bajerová se svou básní Na čí straně podělila o vítězství právě s Tomášem Hodycem.  Oba získali od poroty shodný počet bodů a oběma se báseň zkrátka povedla.

Pokračování »

Obrovský úspěch Gymnázia Kadaň v soutěži o TGM

Studenti Gymnázia Kadaň se letos zapojili do XI. ročníku velmi náročné celostátní literárně-historické soutěže Masaryk do škol s tématem -  Tomáš Garrigue Masaryk – život, dílo a odkaz pro současnost a budoucnost.  Statut soutěže uvádí:  „ V soutěži bude oceňován především samostatný a myšlenkově bohatý přístup autora a výběr námětu ze života a díla TGM, na němž by bylo možno prokázat nadčasový význam jeho činů i myšlenek. Součástí hodnocení bude  jazyková úroveň, důležitost tématu, organizace tématu, jasnost výkladu, vlastní komentáře a názor autora, přínos k vědomostem, zvláště k pochopení Masaryka jako demokrata.“ Soutěžit mohli jednotlivci i kolektivy. Úroveň soutěžních prací neustále roste  a hodnotitelská komise s chutí využila možnosti udělit více cen.
9. listopadu 2018  proběhlo na Magistrátu hlavního města Prahy   slavnostní  vyhodnocení této celostátní literárně-historické soutěže. Gymnázium Kadaň si za ta léta, kdy se soutěže účastní, vybudovalo  opravdu  velmi silné renomé. Nezklamali ani letos! Naši studenti si vedli vskutku  výborně, neboť  poprvé dokázali vybojovat 1. místa v obou kategoriích. V I. kategorii žáků do 15 let zvítězil Maxmilián Ferenc se svou prací T. G. M. – zajímavosti, ve II. kategorii studentů středních škol zvítězila Eliška Syrovátková s prací T. G. Masaryk a Svatá země. Oba dva obdrželi ocenění nejvyšší, což je Čestná medaile T. G. Masaryka. Velmi cenné 2. místo ve II. kategorii obsadila  Jana Spurná s opravdu zajímavou prací Charlotta – žena, která pomohla změnit náš svět a rovněž Tomáš Hodyc  s působivou Hilsnerovou aférou očima T G M.  Letos jsme byli skutečně úspěšní! Hodnotitelská komise ve II. kategorii udělila dokonce tři 3. místa – Elišce Kratochvílové a Lukáši Sýkorovi, kteří společně zpracovali téma Masaryk a jeho odcházení, poté Patriku Šmátralovi za práci Masaryk a náboženství a také Štěpánu Lalikovi za práci Masaryk a jeho společníci. V I. kategorii se ještě podařilo získat 3. cenu Janu Kisielovi za práci Prezident T G M a Richardu Šebestovi za práci T G M v 1. světové válce.
Na 4. místech se umístili následující studenti – Alexandra Veselská a  Lucie Bajerová ve II.kategorii, Eva Spudichová, Tobiáš Bodnár, Lubomír Bulej a Michal Kratochvíl v I. kategorii.
Celé vyhlášení výsledků proběhlo ve slavnostní a důstojné atmosféře a zcela jistě bylo zaslouženou odměnou za nemalý vynaložený díl práce. A co na to účastníci soutěže?
Šimon: „Na Magistrátu to bylo moc pěkné, působilo to tam velmi slavnostně. Byl jsem překvapen úspěchem spolužáků.“
Eva: „ Byla tam velmi příjemná atmosféra, což potvrdil i sbor, který nám hned na začátku zazpíval naší národní hymnu. Bylo to dojemné. Dozvěděla se spoustu nových věcí o T.G.Masarykovi. Byli tam samí příjemní lidé. “
Ríša: „ Každý tam má vlastní chvíli slávy.“
Max: „Magistrát byl krásný, udělalo to na mě dojem, zejména jak se k nám chovali. Chovali se k nám s úctou. Je to krásná soutěž.“
Všem oceněným studentům ještě jednou blahopřejeme a děkujeme za vzornou reprezentaci Gymnázia Kadaň.
Mgr. Lenka De Bolle

masaryk_2018_17Studenti Gymnázia Kadaň se letos zapojili do XI. ročníku velmi náročné celostátní literárně-historické soutěže Masaryk do škol s tématem -  Tomáš Garrigue Masaryk – život, dílo a odkaz pro současnost a budoucnost.  Statut soutěže uvádí:  „ V soutěži bude oceňován především samostatný a myšlenkově bohatý přístup autora a výběr námětu ze života a díla TGM, na němž by bylo možno prokázat nadčasový význam jeho činů i myšlenek. Součástí hodnocení bude  jazyková úroveň, důležitost tématu, organizace tématu, jasnost výkladu, vlastní komentáře a názor autora, přínos k vědomostem, zvláště k pochopení Masaryka jako demokrata.“ Soutěžit mohli jednotlivci i kolektivy. Úroveň soutěžních prací neustále roste  a hodnotitelská komise s chutí využila možnosti udělit více cen.

9. listopadu 2018  proběhlo na Magistrátu hlavního města Prahy   slavnostní  vyhodnocení této celostátní literárně-historické soutěže. Gymnázium Kadaň si za ta léta, kdy se soutěže účastní, vybudovalo  opravdu  velmi silné renomé. Nezklamali ani letos! Naši studenti si vedli vskutku  výborně, neboť  poprvé dokázali vybojovat 1. místa v obou kategoriích. V I. kategorii žáků do 15 let zvítězil Maxmilián Ferenc se svou prací T. G. M. – zajímavosti, ve II. kategorii Pokračování »

Juniorský maraton

Již potřetí v řadě za sebou se dala na škole dohromady parta deseti nadšených sportovců, aby společně absolvovali štafetový závod na 10 x 4,2 km pod názvem Juniorský maraton, jehož pořadatelem je společnost RunCzech.
Závod se koná jako krajské kolo, je určen pro všechny střední školy Ústeckého kraje a do republikového finále postupuje pouze vítězná škola. V letošním ročníku soupeřilo, za ideálního běžeckého počasí (přiměřeně teplo a slunečno), 15 štafet a naše družstvo ve složení Nikola Razakowská, Eliška Paulová, Markéta Tudorová, Matouš Řezníček, Patrik Šmátrala, Štěpán Jančík, Kryštof Bodnár, Filip Šimána, Tomáš Froněk a Vojtěch Müller obsadilo chvályhodné desáté místo. Nejlepšího času z naší skupiny dosáhl Patrik Šmátrala, když 4,2 km zaběhl 16 minut.
Přesto, že se jedná o soutěž, není konečné pořadí v závodě to nejdůležitější. Hlavním cílem této akce je radost z pohybu, překonávání sebe sama a příležitost být mezi stejně pozitivně naladěnými lidmi. Bezprostředně po závodu má řada z nich pocit „už nikdy“, přesto se po roce opět vracejí, aby zjistili, že jsou na tom stále fyzicky dobře. Pevně věřím, že i v příštím školním roce se najdou studenti, kteří pojmou tento závod jako výzvu!
Šárka Lendvorská

12Již potřetí v řadě za sebou se dala na škole dohromady parta deseti nadšených sportovců, aby společně absolvovali štafetový závod na 10 x 4,2 km pod názvem Juniorský maraton, jehož pořadatelem je společnost RunCzech.

Závod se koná jako krajské kolo, je určen pro všechny střední školy Ústeckého kraje a do republikového finále postupuje pouze vítězná škola. V letošním ročníku soupeřilo, za ideálního běžeckého počasí (přiměřeně teplo a slunečno), 15 štafet a naše družstvo ve složení Nikola Razakowská, Eliška Paulová, Markéta Tudorová, Matouš Řezníček, Patrik Šmátrala, Štěpán Jančík, Kryštof Bodnár, Filip Šimána, Tomáš Froněk a Vojtěch Müller obsadilo chvályhodné desáté místo. Nejlepšího času z naší skupiny dosáhl Patrik Šmátrala, když 4,2 km zaběhl 16 minut.

Pokračování »

Okresní kolo biologické olympiády

Během druhé poloviny dubna proběhla okresní kola biologické olympiády kategorií D (6. a 7. ročníky) a C (8. a 9. ročníky). Z každé kategorie postupují čtyři nejlepší do krajského kola. Naši školu reprezentovala čtveřice studentů nižšího gymnázia a vedli si výborně. Vojtěch Vykydal ze sekundy se umístil na hezkém 8. místě, jeho spolužákovi Čeňkovi Mokrému unikl postup do krajského kola o kousek, přesněji o 1,5 bodu skončil na děleném pátém a šestém místě.
Adéla Houdková z tercie soutěžila s Kristýnou Vaškovou z kvarty ve starší kategorii se skvělým výsledkem. Obě děvčata postupují do krajského kola, Adéla ze třetího místa, a Kristýna se stala vítězkou soutěže.
Všem jmenovaným studentům děkuji za vzornou reprezentaci školy a přípravu na soutěž a děvčatům přejeme další úspěchy v krajském kole.
Šárka Lendvorská

1Během druhé poloviny dubna proběhla okresní kola biologické olympiády kategorií D (6. a 7. ročníky) a C (8. a 9. ročníky). Z každé kategorie postupují čtyři nejlepší do krajského kola. Naši školu reprezentovala čtveřice studentů nižšího gymnázia a vedli si výborně. Vojtěch Vykydal ze sekundy se umístil na hezkém 8. místě, jeho spolužákovi Čeňkovi Mokrému unikl postup do krajského kola o kousek, přesněji o 1,5 bodu skončil na děleném pátém a šestém místě.

Adéla Houdková z tercie soutěžila s Kristýnou Vaškovou z kvarty ve starší kategorii se skvělým výsledkem. Obě děvčata postupují do krajského kola, Adéla ze třetího místa, a Kristýna se stala vítězkou soutěže.

Všem jmenovaným studentům děkuji za vzornou reprezentaci školy a přípravu na soutěž a děvčatům přejeme další úspěchy v krajském kole.

Šárka Lendvorská