Gymnázium Kadaň » Zprávy

Archiv rubriky ‘Zprávy’

Nejen za vědou do Švýcarska

DSC_0409Švýcarsko, centrum pokroku, techniky, vědy i kultury, se stalo výletním bodem padesáti studentů a čtyř profesorů (Aleny Markové, Dity Kuchtaninové, Jaroslavem Šmahelem a Petrem Veverkou) naší školy. V sobotu 22. června se v deset hodin večer sešli účastníci zájezdu na autobusovém nádraží a brzy poté vyjeli vstříc alpské zemi.

Od Jana Husa ke Qeeunům

V ranních hodinách přijíždíme do Kostnice. Církev zde odsoudila Jana Husa k upálení. Procházíme kolem domu, kde Mistr údajně v době soudu bydlel, navštěvujeme katedrálu a přístav u Bodamského jezera. Naše cesta pokračuje do technického zábavního centra Technorama. Zde si s nadšením sobě vlastním zkoušíme experimenty z mnoha oblastí fyziky, chemie i biologie. Rázem se na vlastní kůži přesvědčujeme například, jak funguje optika v praxi nebo co se děje při bouřce.

K večeru nás autobus dopravuje na místo ubytování. Horská chata s velikou společenskou místností nám poskytuje dostatek pohodlí. Po náročném dni usínáme bez potíží, i když ve dvanácti až čtrnácti lůžkových pokojích.

V pondělí vyrážíme do města Montreux, švýcarského města hudby. Cestou se ještě zastavujeme u malebného vodního hradu.

Na nábřeží Ženevského jezera nás slunce příjemně pálí do zad, ozařuje romantické pohledy na staré domy, luxusní hotelové komplexy i výškové budovy. Zastavujeme se u sochy Freddieho Mercuryho, který v Montreux pobýval. Po smrti rozprášili jeho popel dle jeho přání do Ženevského jezera.

Pokračování »

Archiv – Listina Jana Lucemburského

Archiv – Listina Jana Lucemburského_04Těsně před prázdninami měli naši studenti výjimečnou možnost navštívit kadaňský archiv a prohlédnout si velice vzácnou listinu vydanou Janem Lucemburským pro kadaňské měšťany. Listina našemu městu zaručovala mnoho privilegií a výsad, díky kterým Kadaň vzkvétala a bohatla. V archivu byl pro studenty připraven latinský originál i české překlady, takže i nelatiníci Pokračování »

Návštěva památníků Heydrichiády a Lidice

Lidice 2019_23Ve středu 5. června se třetí ročník a septima vydaly společně za doprovodu profesorek Evy Shánělové a Olgy Živnůstkové navštívit Památník Heydrichiády v pravoslavném chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze a Památník Lidice. V Praze studenti shlédli film shrnující průběh operace Anthropoid a její následky. Poté si prohlédli prostory chrámu, kde se Jozef Gabčík, Jan Kubiš a další odbojáři skrývali před gestapem a kde také svedli svou poslední bitvu v životě. Po prohlídce chrámu se studenti společně s pedagogickým doprovodem odebrali do Lidic navštívit památník věnovaný lidickým mužům, ženám a dětem, kteří zahynuli v odvetě nacistů za atentát na Heydricha. Zde si studenti nejprve prohlédli vnitřní expozici památníku, kde mohli například vidět podrobné seznamy se jmény obětí, či jejich osobní předměty, nebo zbytky z lidických domů. Po prohlídce vnitřní expozice se všichni odebrali ven prohlédnout si sochy a památníky věnované lidickým obětem. Nakonec prohlídky následovala návštěva Růžového sadu, jenž byl vytvořen ze sazenic růží, které poslali do Lidic lidé z celého světa za účelem vytvořením zahrady symbolizující světový mír. Návštěva obou míst spojených s takto tragickými událostmi studenty jistě donutila k zamyšlení a uvědomění, že historie se může kdykoli Pokračování »

Atletické přebory 2019

Atletické přebory 201914 medailí, z toho 7 zlatých – taková je bilance pro naši školu z atletických přeborů mezi kadaňskými základními školami, které proběhly za teplého slunného počasí ve čtvrtek 19. 6. na atletickém stadionu v Kadani. Organizaci závodů zajišťují jednak samotné základní školy a velký podíl na úspěšném průběhu mýtinku má také kadaňský atletický oddíl.

Naši školu reprezentovala skupina 18 žáků nižšího gymnázia ve třech věkových kategoriích – mladší a starší žáci a dorostenci. Soutěžilo se v disciplínách 60m, 800m, skok daleký, hod míčkem (vrh koulí). Polovina členů našeho družstva odcházela ze závodů s medailí na hrudi, někteří atleti si odnesli medaile dvě – Anička Langerová (60m, 800m), Markéta Neimontaité, Nela Schorná a Eliška Gabčíková (60m, skok daleký) a Klára Askar (skok daleký, 800m). K těmto jmenovaným se přidali další, kteří vystoupali na stupně vítězů jednou – Samuel Synek (60m), Standa Zelenka (800m), Lukáš Procházka (skok daleký), Bára Vacková (koule).

Pokračování »