Gymnázium Kadaň » Zprávy

Archiv rubriky ‘Zprávy’

Exkurze do Evropského parlamentu ve Štrasburku

EXKURZE_EVROPSKY_PARLAMENT_STRASBURK_5“Studenti kadaňského a plaského gymnázia se zúčastnili exkurze do evropského parlamentu ve Francii, ve městě Štrasburk. Naučný výlet absolvovali po dobu tří dnů, od 12. do 14 listopadu 2018. Zájezd byl zaměřen na rozšíření vzdělání základních společenských věd v oblasti politiky. Studenti tak mohli poznat výklad učebnic i v reálném životě. Cílem bylo studentům ukázat jak parlament funguje a jaké to je být poslancem.” (Alžběta Kouklová)

Cestou do Francie jsme si nejprve prohlédli historické centrum německého Norimberku, kde kromě obchodů hledali i české stopy.
“Naše skupinka si prošla historické centrum Norimberku. Viděli jsme Luterský kostel svatého Vavřince (St. Lorenz), Norimberský hrad, Dürerův dům (Dürer-Haus), Luterský kostel sv. Sebalda, Starou radnici a Schöner Brunnen („krásnou kašnu“). Poté jsme se vydali na ochutnávku místních specialit do jednoho z obchodních domů. „Poprvé jsem ochutnala norimberské párečky (Nürnberger) nebo typické norimberské perníčky,“ konstatuje Klára. Po takto strávených hodinách v Norimberku následoval další kus cesty, z Norimberku jsme jeli směr Kehl.” (Jiří Klepp)

Kehl sousedí se Štrasburkem a obě města spojuje několik mostů. Pohodlné ubytování jsme našli v mládežnické ubytovně Jugendherberge Kehl. Po příjezdu jsme stihli ještě procházku po městě a pak už sbírali síly na druhý den. Celé úterý bylo věnováno návštěvě evropského parlamentu. Tu jsme zahájili ranní besedou s Luďkem Niedermayerem, europoslancem zvoleným za TOP 09, který nám během hodiny vyložil, jak EP a celá Evropská unie funguje a také odpověděl na mnoho dotazů našich studentů.

“První dotaz zněl „Jakou normu byste prosadil, kdyby se o ní nemuselo hlasovat a bylo by jen na vás, zda by byla schválena?“ zeptal se Šimon Hájek. „Víte, to je velmi těžká otázka. Takhle bych to asi nechtěl, protože by to porušovalo demokracii, a to není správné,“ odpověděl Luděk Niedermayer. Další otázku položila Markéta Tudorová: „Jaký bude mít podle vás vliv na ekonomiku Evropské unie brexit?“ „Když si představíme EU jako stát s 450 miliony obyvatel na jedné straně a na druhé straně Velkou Británii s pouhými 60 miliony, nemyslím si, že na Evropskou unii to bude mít velký vliv. Na britskou ekonomiku by to mohlo mít neblahé důsledky, ale uvidíme přece jen dosud žádný stát z EU nevystoupil,“ odpověděl Luděk Niedermayer.” (Jakub Mazánek)

Čas na všechny dotazy ale bohužel nestačil, a tak jsme se odebrali do sálu Hemicycle, kde zasedá 751 europoslanců. Zrovna se připomínkoval návrh evropského rozpočtu a my mohli ve svých sluchátkách pohodlně v češtině poslouchat, jak se řečtí, maďarští, finští, rakouští, italští a další europoslanci přou o to, která kapitola rozpočtu je důležitější.

“Vše působilo takovým dojmem ušlechtilosti a důležitosti této budovy, obrovský sál pro všechny poslance, kteří si byli rovni. Přijde mi poměrně neuvěřitelné jak se na něčem dokážou shodnout. Každý z nich má jednu minutu na to abych se vyjádřil, v době naší návštěvy se ve směs většina z nich vyjadřovala ke globálním oteplování, mládeži jakožto naší budoucnosti, dotacích z fondů EU, o brexitu atd.” (Filip Gutzer)

“Zdálo se mi zajímavé, že poslanci mohli mluvit různými jazyky. Naštěstí se zasedání zúčastnili tlumočníci, kteří pro nás jejich projevy překládali do čtyřiadvaceti různých jazyků včetně češtiny.” (Lenka Podhorná)

Pokračování »

Maturitní ples čtvrťáků

BeFunky-collage1 (3)Včerejšího večera tři desítky kluků a holek vykročili na cestu okolo světa. Trvat jim bude dvakrát déle než Phileasi Foggovi z románu Julesa Verna, ale věřím, že úspěšná bude stejně.

Za sebe a své kolegy děkuji za skvělý večer plný zábavy a veselí … Pokračování »

Jsme nejlepší – florbal mladších žákyň a žáků

6 (2)Florbalový turnaj mají za sebou naši nejmladší studenti z primy a sekundy.

Děvčata bojovala v okresním kole o postup na krajské kolo. Naše hráčky si před turnajem vytyčily jasný cíl – neskončit na chvostu a vyhrát aspoň jeden zápas. V konkurenci sedmi škol se umístily na 6. místě s jedním vyhraným zápasem, takže cíl plnily a můžou být se svým výsledkem spokojeny. Turnaj si jistě užily a získaly další cenné zkušenosti do příští sezóny.

Chlapci mají cestu o něco složitější. Musí nejprve projít okrskovým kolem (školy z Kadaně a Klášterce), ze kterého postupují nejlepší dva týmy do okresního kola. Náš tým složený z řady aktivních florbalistů měl vzhledem k dobré florbalové kvalitě cíl v okrskovém kole podstatně vyšší – získat medaile a zajistit si postup do okresního kola. Cíl splnili a dosáhli dokonce na metu nejvyšší. Turnaj vyhráli a příští týden budou pokračovat v Chomutově a bojovat o postup do krajského kola. Kromě týmového úspěchu zaznamenal tým i individuální ocenění. Samuel Synek získal cenu za nejlepšího hráče turnaje.

Družstvo hrálo ve složení: Samuel Synek, Daniel Tattermusch, Jiří Jelínek, Jan Kisiel, Ivan Kiselev, Richard Šebesta, Martin Koukl, Michal Kratochvíl, Tobiáš Bodnár, Patrik Kulhánek a Jiří Seidl

Všem děkujeme za vzornou reprezentaci školy a chlapcům přejeme další dobrý výsledek v okresním kole!

Šárka Lendvorská

Přípravné kurzy na přijímací zkoušky

logo_gymnazium_kadan_mVážení uchazeči o studium na naší škole,

uvědomujeme si Vaše obavy pramenící z nutnosti absolvovat na všechny střední školy v Ústeckém kraji přijímací zkoušky z matematiky a českého jazyka. Proto vám nabízíme pomoc s přípravou k úspěšnému zvládnutí Vašeho prvního vážného rozhodnutí.

Gymnázium v Kadani jako garant všeobecného vzdělávání v regionu Vám nabízí kurzy zdarma pro přípravu na úspěšné zvládnutí přijímacích testů. Kurzy povedou naši nejzkušenější profesoři s dlouholetou praxí. V rámci kurzů budete mít i možnost vyzkoušet si nanečisto testy z obou předmětů. Pokračování »