Gymnázium Kadaň » Zprávy

Archiv rubriky ‘Zprávy’

Biologická olympiáda

20190416_125727Adéla Houdková dosáhla dalšího skvělého úspěchu! Po triumfech v okresních kolech olympiády z chemie, matematiky, fyziky a zeměpisu porazila všech 20 vrstevníků i v biologické olympiádě. Navíc postoupila se svými dvěma spolužáky v soutěži YPEF (soutěž zaměřená na lesnictví). Bohužel krajská kola těchto soutěží se termínově kryjí. Budeme věřit, že se termíny podaří vyřešit tak, aby se Adéla mohla zúčastnit obou soutěží. Pokud se to nepovede, bude se muset rozhodnout, v jaké soutěži bude pokračovat. Ať už se rozhodne jakkoliv, budeme Adéle držet palce!

Velkou pochvalu si zaslouží také Čeněk Mokrý (tercie), který se umístil na pěkném 8. místě. Tento výsledek je pro Čendu dobrá motivace pro příští školní rok, kdy se může jako deváťák – na rozdíl od Adély, která bude soutěžit už za středoškoláky – zúčastnit biologické olympiády ještě v této věkové kategorii.

Šárka Lendvorská

Lavička Alfreda Kleinberga

Lavička Alfreda Kleinberga 28Seliger-Gemeinde nás prostřednictvím Thomase Oellermanna a Petra Hlaváčka oslovilo s přáním poznat místa, kde působil Alfred Kleinberg – významná osobnost prosazující demokracii proti nastupujícímu nacismu a komunismu. Zároveň byl i profesor Gymnázia v Kadani, kde své myšlenky a názory prosazoval před svými studenty.

Dnes před polednem se před školou sešla skupina cca 40 bývalých obyvatel Sudet a jejich potomků, kteří bojovali proti nastupujícímu nacismu nebo ho odsuzovali, ale po válce je potkal osud většiny německých obyvatel Sudet. Část z nich mluví stále velmi dobře česky a mají příbuzné, známé a přátele v Česku.

Pokračování »

Na reformu nečekáme …

stažený soubor (2)Budoucnost světa nebude v jednostranně specializovaných dovednostech, ale v dovednostech, které lidé budou schopni přenášet mezi obory. Z tohoto důvodu jsme ještě před “reformou” MŠMT udělali obyčejnou změnu (protože reformy nepotřebujeme) a výuku ICT budeme směřovat k chápání algoritmů, základům programování a aplikaci v robotice a využití ICT v přírodních a humanitních vědách. Na fotkách jsou prváci a kvintáni, kteří se přirozeně našli nad sestavováním robotů.

Tomáš Oršulák

Pythagoriáda

PythagoriádaVe čtvrtek 4. dubna usedli do lavic zástupci 6-8 ročníků, kteří si chtěli vyzkoušet soutěž z matematiky nazvanou Pythagoriáda. Z každé třídy se přihlásilo celkem 10 dětí. Do okresního kola postupují ti žáci, kteří získali z 15 úloh alespoň 10 bodů. Úlohy z Pythagoriády řeší každý řešitel sám za sebe.

Studenti měli k dispozici 60 minut čistého času, a ani to některým nestačilo. Nicméně matematicky a logicky zdatní postupují do okresního kola: za primu postoupila děvčata Kristýna Benešová a Saša Gauchet, za sekundu budou soutěžit Kačka Spěváková, Natálie Hejdová a Lubomír Bulej (všichni tři získali stejný počet bodů) a barvy tercie bude hájit Adam Němeček.

Úspěšných řešitelům budeme držet palce.

Kristýna Bulejová